top of page

Wydarzenia kulturalne


Ostatnio uczniowie Zespołu Szkół Społecznych wzięli udział w różnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak wycieczka do teatru dramatycznego, wyjścia na spektakle w kinie „Wolność” oraz spotkanie z pisarzem. 24 października uczniowie klas IV – VI wzięli udział w spektaklu pt. „Skąd nasz ród”. Przedstawienie wykonali aktorzy z teatru ARTENES z Wrocławia . Poprzez liczne przykłady spektakl ukazał podstawowe treści patriotyczne. W niecodzienny sposób przedstawiono znane polskie legendy, takie jak „O Popielu i Mysiej Wieży”, „Polska Piastów”, „O Piaście Kołodzieju” czy „Starą baśń”. Przedstawienie było wspaniałą lekcją patriotyzmu oraz historii. Innym spektakularnym wydarzeniem, w którym nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć, był imponujący musical pt. „Opowieść o Lwie, Czarownicy i starej szafie”. Doskonale zaśpiewane na żywo piosenki, wspaniała choreografia oraz muzyka stanowiły niezaprzeczalne atuty tego przedstawienia, które wprowadziły uczniów zimową opowieść. 10 listopada odbyło się spotkanie z pisarzem, P. Tomem Justyniarskim, autorem nowo wybranej lektury szkolnej pt "Psie troski" oraz obrońcą praw zwierząt. Jego dzieło, "Psie troski” zajęło I miejsce w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej w dwóch kategoriach: wg głosów rodziców i nauczycieli. Wyprzedziło nawet "Harry'ego Pottera"! 17 listopada uczniowie klas VII – IIIG uczestniczyli w spektaklu pt. „Balladyna” wystawianym na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Uczniowie mieli okazję na własne oczy ujrzeć inscenizację znanej tragedii Juliusza Słowackiego. Dnia 14 listopada uczniowie klasy VI wzięli udział w spotkaniu z kulturą romską. W tym celu udali się do Świetlicy Integracyjnej „Słoneczko”. Tam poznali kulturę, tradycje i obyczaje romskie. Obejrzeli także ciekawą prezentację, z której dowiedzieli się, jak żyli Romowie dawniej i jak żyją dziś. Panie mówiły o stereotypach i zwalczaniu dyskryminacji. Spotkanie zakończyło się konkursem z wiedzy o kulturze narodu romskiego. Każdy uczestnik otrzymał słodki batonik oraz jeden numer dwumiesięcznika pt. ”Romano Atmo”, co oznacza „romską duszę”. Spotkanie było bardzo udane i interesujące.

Klasa II SG w Warszawie

W dniach 17-19 listopada 2017 r. uczniowie klasy II gimnazjum STO wraz z wychowawczynią, panią Barbarą Morawską byli na wycieczce w Warszawie. Ze Szczecinka wyruszyli o godzinie 4:30. Zaraz po przyjeździe wybrali się do Sejmu. Byli m.in. na galerii, skąd zobaczyli Salę Plenarną. Po południu wybrali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie brali udział w eksperymentach. Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Stare Miasto z przewodnikiem. Zobaczyli m.in. Pałac Prezydencki oraz Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta. Po południu wybrali się do kina i obejrzeli film pt. „Listy do M 3”. Pod koniec dnia uczniowie pojechali do Teatru „Polonia”, gdzie zobaczyli przedstawienie pt. „Wszystkie dzieła Szekspira w nieco skróconej wersji”. Ostatniego dnia wycieczki ok. godziny 11:00 uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Później udali się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie zobaczyli panoramę miasta. Około godziny 15:00 uczniowie wyruszyli w podróż powrotną do Szczecinka. Wycieczka była bardzo udana. Uczniom podobało się przedstawienie.

Jacek Dobiański

Wyjazd klasy VII i IIIG do Teatru Dramatycznego w Koszalinie

Dnia 24 listopada uczniowie : trzeciej klasy gimnazjum oraz siódmej klasy szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Koszalina. Celem wyjazdu było udanie się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego na przedstawienie pt. ,,Balladyna''. Z parkingu przed szkołą wyjechaliśmy o godzinie 7:30, a dotarliśmy ok. 8:30. Spektakl zaplanowany był na godzinę 9:00. Reżyserem przedstawienia był Krzysztof Galos. Po przyjeździe Pani rozdała nam bilety i zajęliśmy swoje miejsca. Główną postacią biorącą udział w wydarzeniach była tytułowa bohaterka - Balladyna. Oprócz niej występowały również takie postacie jak : Allina - siostra Balladyny, Wdowa - matka Aliny i Balladyny , Kirkor,Skierka,Chochlik,Goplana,Kanclerz. Ogólnie scenografia i stroje były bardzo dobrze przygotowane, a aktorzy wspaniale grali swoje rolę. Spektakl był bardzo humorystyczny i interesujący. Przedstawienie opowiadało o działaniach oszukanej przez siostrę i matkę Balladyny, która się buntuję i za wszelką cenę próbuję otworzyć sobie wrota wolności. Próbuje także zacząć żyć bez poniżenia i pragnie osiągać cele współmierne do jej możliwości. Jest bezwzględna i dzielna. Podczas swoich dążeń dokonała licznych zbrodni,przez co sędzia wydał na nią wyrok śmierci. Podsumowując, spektakl był bardzo ciekawy i interesujący, dzięki wspaniałej grze aktorów. Wydarzenia były zgodne z tymi znajdującymi się w książce. Wróciliśmy około godziny trzynastej. Z pewnością możemy zaliczyć ten wyjazd do udanych. Nie możemy się doczekać następnych wycieczek!

#SG #SSP

bottom of page