top of page

22 kwietnia Dzień Ziemi


Planowanie obchodów tego najważniejszego ze świąt ekologicznych rozpoczęło się w naszej szkole jeszcze przed pandemią. Zauważyliśmy ze zbyt często poświęcone jest śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.). Zamierzaliśmy zachęcić wszystkich do celebrowania Dnia Ziemi w zupełnie inny sposób. Do tego, aby wyjść ze szkoły, z domu i pójść do Przyrody, do lasu, na łąkę, czy parku. Chcieliśmy poświęcić czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa. Teraz okazało się, że jest to pragnienie chyba każdego z nas.

Doświadczyliśmy w ostatnim czasie zakazów, ograniczeń, które wcześniej nie przyszłyby nam do głowy. Może ten czas był nam potrzebny?.

Myślę, że kiedy już wszystko wróci do normy może warto wyłączyć telefon, tablet, przestać na chwilę rozmawiać i dać sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu. Może warto usiąść dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć, poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robiliśmy.

Może teraz zaprzyjaźnimy się z Przyrodą, zadbamy o nią i Dzień Ziemi będzie każdego dnia.

Pakiet edukacyjny umieszczony na stronie „EKO KALENDARZ” był inspiracją do planowania działań.

bottom of page