top of page

Debata Oksfordzka w SLO

Tradycyjnie, bo już od 7 lat w naszym Liceum organizujemy Debatę Oksfordzką z okazji Narodowego

Święta Niepodległości. Nie odżegnujemy się przy tym od właściwej temu Świętu powagi (uroczyste

stroje, dekoracja, hymn narodowy), ale nie poprzestajemy na oddaniu czci Ojcom Naszej Niepodległości. W debacie – poprzez wymianę argumentów i dyskusję – staramy się dostrzec i ocenić wyzwania aktualne, dzisiejsze ,przed jakimi staje Nasz Kraj, państwo – my wszyscy. Pytanie – jakie postawiono drużynom w tegorocznej Debacie-brzmiało: CZY AKTUALNIE GROZI POLSCE UTRATA NIEPODLEGŁOŚCI?

Zmierzyły się z sobą klasy IA i IB, reprezentowane przez:

IA – Maja Czułada, Weronika Borowska i Marcin Marewski:

IB – Magdalena Stefaniak, Amelia Lach i Filip Wędrychowicz.

Nad całością czuwały marszałkinie z kl. IIA – Julia Giermakowska i Jagoda Chmiel.

Drużyna TEZY (IA) argumentowała wskazując na Rosję Putina, artykułowane przez część opinii publicznej zagrożenie w postaci utraty tożsamości narodowej (cytat z prof. Krasnodębskiego) oraz na niewielką chęć młodego pokolenia do czynnej walki w obronie Ojczyzny (sonda i piosenka M. Peszek „Sorry Polsko”).

Drużyna ANTYTEZY (IB) wskazała na obecność Polski w sojuszu NATO, Unii Europejskiej i silną pozycję ekonomiczną naszego kraju, przytaczając liczne dane i wskaźniki rysujące optymistyczny scenariusz przyszłości. Po wzajemnej wymianie argumentów i dyskusji, w której replikowano, kontrowano, przytaczano nowe argumenty (uczestniczyły też osoby z widowni) odbyło się głosowanie publiczności, które wskazało zwycięzcę debaty. Większość wskazała klasę IA.Na zakończenie klasa IIA przedstawiła zebranym wyniki ankiety przeprowadzonej 8 listopada br. W starszych klasach SSP , w SLO i wśród pracowników ZSS STO. Uczestnicy ankiety odpowiadali na to

samo pytanie. Większość ankietowanych wybrała odpowiedź „NIE”.

Klasa IB zapowiedziała rewanż. Może z okazji Święta Konstytucji 3 maja? Może. Ale na pewno będzie ciekawie.

bottom of page