top of page

„Akcja Animacja” po raz trzeci w Grecji


Tydzień w Grecji, na Peloponezie, w Pyrgos, na festiwalu – to kolejna przygoda z filmem dla reprezentantów Zespołu „Akcja Animacja”: Stanisława Lemke, Aleksandra Bujalskiego i ich opiekuna, Pana Daniela Lemke. To kolejna nagroda za naszą twórczą pracę i pasję. Jeden z wysłanych przez nas filmów, „Życie”, został zakwalifikowany przez komisję selekcyjną do pokazów festiwalowych i z tego powodu otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w tym cyklicznym, międzynarodowym wydarzeniu filmowym. W Pyrgos odbył się, zorganizowany z wielkim rozmachem, 21 th Olimpia International Film Festival for Children &Young People. Festiwal ten organizowany jest dla twórców profesjonalnych tworzących filmy z myślą o młodych odbiorcach. Festiwalowi towarzyszył 18 th Camera Zizanio – festiwal dla młodych amatorów tworzących filmy.

Na Camera Zizanio wpłynęły filmy w trzech sekcjach: greckiej, międzynarodowej europejskiej i międzynarodowej pozaeuropejskiej. Na pokazach festiwalowych prezentowano filmy z 45 krajów z całego świata. W sekcji europejskiej wpłynęło ponad 1000 filmów, komisja kwalifikacyjna wybrała do pokazu 115, wśród nich znalazła się nasza animacja pod tytułem „Życie”, inspirowana makietą „magicznego miasta” autorstwa Jerzego Gasiula.

W tym roku przewodnią myślą Festiwalu była „Przyjaźń, empatia i miłość w dobie kryzysu”. Festiwal filmowy w Grecji, to bez wątpienia jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych, kierowanych zarówno do profesjonalistów jak i młodych amatorów sztuki filmowej. Cieszymy się, że mogliśmy w nim kolejny raz uczestniczyć. Z uwagi na to, że z naszego kraju byliśmy jedynymi gośćmi, reprezentowaliśmy tam nie tylko Szczecinek ale też Polskę.

W trakcie Festiwalu odbywały się warsztaty filmowe. Powstało kilkadziesiąt międzynarodowych grup warsztatowych. Nasi uczniowie pracowali w kilkuosobowym zespole grecko – holendersko - polskim i stworzyli krótki film pokazany na zakończenie Festiwalu.

Poza udziałem w znakomicie zorganizowanym Festiwalu (ponad 300 gości z całego świata) nasi reprezentanci mieli także okazję zwiedzić „wizytówkę” Peloponezu - kultowe miejsce, w którym narodziła się idea olimpiad czyli Olimpię i znakomite Muzeum Archeologiczne w Olimpii.

#SG #SLO #SSP

bottom of page