top of page

Niezwykła przygoda Zuzi z filmem


W dniach 2-9 grudnia 2018r., w Poznaniu, odbywał się 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO!. Ale Kino! to największy w kraju festiwal filmów dla młodych widzów i jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Jego celem jest prezentacja i promocja wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży. Filmy walczą o nagrody: Złotych Koziołków od dorosłych jurorów oraz Marcinków (od jury dziecięcego) i Marcinów (od jury młodych). Ważnym elementem festiwalu są spotkania z twórcami, reżyserami i młodymi aktorami, które pozwalają widzom wejść w świat produkcji filmowej. Festiwalowi towarzyszy niezwykła atmosfera wynikająca przede wszystkim z tego, że właśnie tutaj mały widz jest ważny i uprzywilejowany.

Na Festiwalu miałam przyjemność być Jurorem dziecięcym w kategorii filmów pełnometrażowych. Każdego dnia wraz z moimi koleżankami, wchodzącymi w skład Jury, oglądałyśmy filmy konkursowe. Po obejrzeniu każdego filmu odbywały się obrady, na których omawiałyśmy i oceniałyśmy dany film. Każdy film skłaniał nas do refleksji i był przyczynkiem do dyskusji. W sumie obejrzałyśmy 14 filmów. Wszystkie filmy były ciekawe, interesujące i wartościowe. Opowiadały o dzieciach, które w różnych częściach świata i w bardzo różnych okolicznościach próbują sobie poradzić z dojrzewaniem, rodziną, szkołą, historią, polityką, wojną, nałogami, przestępczością… Ze wszystkim, co spotyka je w życiu. Doświadczają smutku, porażki, żalu, zmęczenia, ale też radości, miłości, serdeczności, satysfakcji – całej bogatej gamy emocji.

Po tygodniu obrad i dyskusji przyznałyśmy nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci. Nagrodziłyśmy film z Danii pt.: "Jestem William" w reżyserii Jonasa Elmera, który opowiada o życiu Williama, które nie jest łatwe: ojciec zginął w wypadku, matka przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Chłopiec mieszka z ekscentrycznym wujkiem, mającym kłopoty z gangsterami. W szkole Williama dręczą prześladowcy; pomaga mu jego pierwsza miłość, Viola. Duński film w optymistyczny, miejscami wręcz w zabawny sposób pokazuje, jak dzielny i bystry tytułowy bohater pokonuje przeszkody i poważne trudności. Z dumą na końcu może stwierdzić: mam dziewczynę, jestem częścią tego świata!

Dodatkowo przyznałyśmy wyróżnienie dla norweskiego filmu pt.: "Mamy talent" w reżyserii Christiana Lo. Opowiada on o kapeli Los Bando Immortale, którą tworzą nastolatkowie Axel i Grimsen oraz dużo młodsza od nich wiolonczelistka Thilda, która zakwalifikowała się na mistrzostwa norweskiego rocka w Tromsø. W wyprawie na festiwal pomaga im, z miłości do muzyki, nieco starszy Martin, który „wypożycza” od ojca dość niezwykły kamper. Ich zwariowana podróż oraz wieńczący ją występ są pełne rockowej energii i niosą sporą dozę optymizmu oraz zabawy.

Ceremonia przyznania Złotych i Platynowych Koziołków oraz Marcinów i Marcinków nastąpiła w sobotę 8 grudnia, na gali zamknięcia festiwalu. Wręczeniu nagród i laudacjom na cześć nagrodzonych i wyróżnionych towarzyszyła projekcja filmów: "Czerwone i czarne" oraz "Dick i jego kot" z muzyką na żywo. Ceremonia ta zakończyła również moją wspaniałą przygodę, jaką był udział mojej osoby w 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO! Dzięki tej przygodzie miałam możliwość obejrzenia wspaniałych i wartościowych filmów. Poznałam niesamowite osoby związane ze światem filmowym, nawiązałam nowe przyjaźnie, wspaniale spędziłam czas. I mogę śmiało stwierdzić, że kino to nie tylko oglądanie, ale także życiowa pasja i przygoda.

Jednocześnie pragnę podziękować osobom, które przyczyniły się do tego, abym mogła uczestniczyć w Festiwalu, a mianowicie: Pani Joli Sierpińskiej, bez pomocy której nie miałabym okazji uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. To właśnie Pani Jola namówiła mnie do wzięcia udziału w konkursie na jurora i pomogła w organizacji nagrania filmu konkursowego. Do mojego sukcesu przyczynili się również starsi koledzy z Zespołu Akcja Animacja tj. Mikołaj i Mateusz, którzy zmontowali film oraz koleżanka z klasy Karolina, która wystąpiła ze mną w filmie.

#SG #SLO #SSP

bottom of page