top of page

Na pomoc sercu!


16 października uczniowie Zespołu Szkół Społecznych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach resuscytacji prowadzonych w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Akcji Serca oraz próbie pobicia rekordu w liczbie osób prowadzących jednocześnie resuscytację.

W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się, jak wygląda prawidłowo przeprowadzona akcja ratunkowa oraz jak pomóc osobie tonącej. Po części teoretycznej każdy mógł indywidualnie przeprowadzić taką akcję. Na koniec uczniowie z SSP, SG oraz SLO dobrali się w sześcioosobowe zespoły i przez dziesięć minut nieprzerwanie prowadzili resuscytację na przygotowanych i podpiętych manekinach. Co cieszy, łączny wynik wszystkich drużyn wyniósł 80% skuteczności resuscytacji, przy czym najwyższy wynik przekroczył aż 90%!

Na zakończenie warsztatów zadaliśmy kilka pytań jednemu z ratowników .

Dowiedzieliśmy się, że:

- Co ok. 15 sekund ktoś w naszym kraju umiera z powodu zatrzymania akcji serca.

- Obecnie zaledwie w co piątym przypadku poszkodowanemu przeprowadza się „masaż serca”.

- Obecnie zatrzymanie akcji serca przeżywa zaledwie 10% osób.

- Dzięki przeprowadzeniu akcji krążeniowo-oddechowej można zwiększyć szansę przeżycia nawet o 50%.

Zapytani przez nas uczniowie przyznawali, że wcześniej nie potrafili przeprowadzić akcji krążeniowo-oddechowej, lecz dzięki warsztatom zyskali wiele przydatnych umiejętności, które na pewno przydadzą im się w przyszłości.

Warto zaznaczyć, że po zakończeniu warsztatów każdy z uczestników otrzymał certyfikat, potwierdzający jego udział w kursie przywracania akcji serca.

#SG #SLO #SSP

bottom of page