top of page

Wyprawa tallińska


Wyprawę do stolicy Estonii trzeba uznać za niezwykle udaną. W Tallinnie byliśmy od 21 do 25 maja. Dzięki gościnności dominikanina o. Artura mogliśmy spędzić 5 dni w Tallinnie nie martwiąc się o zakwaterowanie. Obecna siedziba klasztoru mieści się w XVI-wiecznym domu z niezwykłymi renesansowymi stropami. Dom usytuowany jest tuż obok pierwotnych murów klasztoru z XIV wieku.

Podczas naszego pobytu dowiedzieliśmy się wiele o stolicy Estonii i tym kraju. Zachwycająca jest ilość zabytkowych, średniowiecznych, obiektów w samym Tallinnie. Od ratusza, przez najstarszą w Europie aptekę, po Górne Miasto – zwiedzania i poznawania historii tego miasta było co nie miara.

Złożyliśmy również wizytę w Tallińskim Studiu Animacyjnym i zobaczyliśmy „od kuchni” warsztat powstawania poklatkowych filmów plastelinowych, tzw. Plast – animation. Dla niektórych, w tym dla mnie, była to pierwsza wizyta w profesjonalnym studiu animacyjnym. Wiele dowiedzieliśmy się o procesie powstawania takich filmów, a także o scenografii. Zobaczyliśmy również jak pracują animatorzy oraz jak zorganizowana jest praca w studiu. Część uczestników naszego Zespołu mogła porównać warunki pracy tallińskiego studia z wcześniej oglądanymi studiami tego typu w Polsce. Szczęśliwym trafem odwiedziliśmy studio w dniu urodzin reżysera, dzięki temu mieliśmy okazję zaprezentować i wręczyć filmy stworzone przez nasz Zespół „Akcja Animacja” i wysłuchać opinii profesjonalisty na temat naszej pracy.

Celem naszego pobytu w Tallinnie było nagranie niezbędnych materiałów do stworzenia nowego filmu, którego tematem będą dominikanie oraz ich dzieje w tym kraju. Zrobiliśmy ogromną ilość zdjęć najprzeróżniejszych zabytków tego miasta i nagraliśmy niezbędny materiał audio. Konsultowaliśmy również wiele szczegółów z o. Arturem oraz korzystaliśmy z jego obszernej biblioteki dotyczącej historii tego zakonu i samego miasta.

Podczas naszego pobytu nawiązaliśmy kontakt z Muzeum Miejskim w Tallinnie, gdzie zrobiliśmy zdjęcia makiety przedstawiającej średniowieczną stolicę Estonii. Dzięki nawiązanej współpracy i uzyskanej zgodzie będziemy mogli w naszym filmie zamieścić scenę panoramy tego miasta i nagrany film udostępnić tallińskiemu muzeum.

Po wyselekcjonowaniu z tej dużej ilości materiałów odpowiednich do koncepcji naszego filmu, przystąpimy do pracy nad tym nowym filmem i w formie podziękowania przekażemy naszą animację ojcu Arturowi .

W imieniu uczestników wyprawy, reprezentujących Zespół „Akcja Animacja”: Julii Zabrockiej, Anny Zabrockiej, Aleksandra Bujalskiego, Mateusza Sobolewskiego, Filipa Aleksandrowicza, Antoniego Małeckiego i moim, chciałbym podziękować Pani Ewie Małeckiej za przygotowywanie pysznych śniadań i kolacji dla tak sporej grupy jak nasza, ojcu Arturowi za przemiłą gościnę w progach jego klasztoru oraz pokazanie najwspanialszych zabytków Tallinna i jego okolic, Panu dyrektorowi Wiesławowi Suchowiejko za wspieranie wyprawy logistycznie i merytorycznie, Panu Krzysztofowi Kucharskiemu za fotograficzne dokumentowanie najwspanialszych chwil i widoków z naszej wyprawy oraz Pani Jolancie Sierpińskiej za całokształt, za zorganizowanie wyprawy i konsekwentną opiekę artystyczną nad „rodzącym się” filmem.

#SLO #SG

bottom of page