top of page

Film Zespołu „Akcja Animacja” po raz drugi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Walencji


W ubiegłym roku ekipa Zespołu „Akcja Animacja” uczestniczyła w 5. Mice Międzynarodowym Festiwalu Kina Edukacyjnego w Walencji, a w drodze powrotnej zwiedziła Barcelonę i między innymi Muzeum Picassa. Ta wizyta stała się inspiracją do stworzenia kilku filmów ukazujących w technice animacji poklatkowej malarstwo Picassa, szczególnie portrety. Jeden z tych filmów „Polichromatyczne wariacje picassowskie” został zakwalifikowany przez komisję selekcyjną do 6. Mice w Walencji i w związku z tym uzyskaliśmy jako Zespół zaproszenie do udziału w różnych wydarzeniach festiwalowych. Tym razem reprezentantem Zespołu był Mateusz Sobolewski, a jego opiekunem Tomasz Sobolewski.

Międzynarodowy Festiwal Kina Edukacyjnego w Walencji jest zorganizowany z wielkim rozmachem. Celem organizatorów jest tworzenie wśród młodych uczestników z różnych krajów świata uniwersalnej płaszczyzny porozumienia i edukowania poprzez multimedialny charakter filmów. Festiwal „Mice” nazywany jest przez organizatorów projektem współczesności i przyszłości opartej w głównym stopniu na audiowizualnej edukacji jako podstawowej komunikacji w obecnym świecie. Wydarzenia festiwalowe obejmują pokazy filmów, wystawy, koncerty, warsztaty filmowe. Festiwalowe konkursy zorganizowane są w kilku odrębnych sekcjach osobnych dla profesjonalistów i dla amatorów. W sekcjach amatorskich dodatkowo zachowany jest podział na grupy wiekowe. Nasz film pokazany został w sekcji młodzieżowej do 18 lat.

Oto relacja Mateusza z wyjazdu

Jolanta Sierpińska

Codziennie uczestniczyliśmy w pokazach filmowych, które były podzielone na kilka kategorii: filmy animowane, zrobione przez osoby -12, -18 lat oraz przez profesjonalistów, a także filmy pełnometrażowe w tych samych zakresach wiekowych co animowane. Akurat w ten weekend, kiedy byliśmy w Hiszpanii, codziennie temperatura przekraczała 22 C!Do Hiszpanii wylecieliśmy 15 lutego 2018 r. Razem z tatą mieliśmy przyjemność podróżować po całej Walencji oraz po okolicach m.in. byliśmy w Pedreguer gdzie mieszkańcy przedstawili nam swoje osiągnięcia i na powitanie miejscowa orkiestra zagrała nam kilka utworów muzycznych charakterystycznych dla regionu. Poznaliśmy dyrektora festiwalu, ludzi związanych z kulturą i filmem oraz młodych autorów nagrodzonego filmu krótkometrażowego. Organizatorzy przygotowali nam również pokaz pirotechniczny na ulicach Pedreguer.

Cieszę się, że dzięki temu, że należę do Zespołu "Akcja Animacja" mogłem poznać młodych ludzi i twórczość filmową osób z całego świata. W imieniu Zespołu dziękuję organizatorom naszego pobytu i pokazanie nam pięknego regionu Hiszpanii

Mateusz Sobolewski

#SG #SLO

bottom of page